Газовата картина в Европа - с бърза промяна и преимущество на Русия

33034
Газовата картина в Европа - с бърза промяна и преимущество на Русия

Докато в България текат преговорите за правителство, поставят се условия и се създават коалиции, газовата картина в Европа придобива нови и нови много важни краски.

Днес стана ясно, че украинската държавна компания "Нафтогаз" е поискала от Европейската комисия да изключи "Газпром" от газопроводната верига Украйна - Европа. Новината беше съобщена пред The Wall Street Journal от Андрей Коболев, директорът на "Нафтогаз". По думите му компанията се е обърнала към Еврокомисията с молбата да се преразгледа договора между европейския тръбопроводен оператор "Юстрийм" (Eustream) и "Газпром".

"Ние вече получаваме значителни обеми по системата за реверсивно подаване на газ, но ни трябват повече. Проблемът има просто решение - "Газпром" да бъде изключен от веригата "Украйна-страните от Европа". С такава молба сме се обърнали към Еврокомисията. Това ще е трудно решение, но то по някакъв начин трябва да бъде прието. Тръби има и те са полупразни. Има и компресорни станции. Необходими са само изменения в договора между "Газпром" и Eustream, след които празните тръби да могат да се използват за доставки за Украйна", поясни Коболев, предаде БГНЕС.

Реверсивната схема отдавна беше отречена от Москва, като руски експерти заявиха, че тя не може да работи, ако няма запълване на капацитета на подаване на газ от Русия. На практика ако има такова, директно се точи газ за Украйна, а не се подава обратно "синьо гориво" - структурата не го позволява, казват от Москва.

"Газпром" настъпва

И докато Киев се мъчи да си извоюява газова независимост, руският енергиен монополист успя да вземе ключово европейско находише, съобщава английската версия на "Русия Днес". Става въпрос за хранилището в Реден, което беше собственост на дъщерната компания на BASF – Wintersall, която е операторът на „Северен поток“ в Германия. Хранилището е с капацитет 4,2 млрд. кубични метра газ, което се равнява на 7% от годишното потребление на Германия. Реден е много важно и за енергийната стабилност на Холандия.

"Ударът" на "Газпром" е впечатляващ, защото Реден е взето буквално на бартер. В замяна на европейското хранилище, Wintersall ще има достъп до руски газови резерви в Западен Сибир.

През 2013 година Германия увеличи вноса на руски газ до 40,2 млрд. куб. метра, спрямо 33,3 млрд. куб. метра година по-рано.

Освен в Германия, "Газпром" действа и в Унгария, предаде БГНЕС. Там унгарската държавна компания MVM ще съхранява 700 млн кубика природен газ от "Газпром". Купуването на руски газ досега не беше обичайна практика за Унгария.

"С това споразумение "Газпром" ще може да спази задълженията си по дългосрочни договори, ако възникнат проблеми по транспортните маршрути", се казва в изявление на унгарската MVM. Не се уточнява дали природният газ е предназначен за Унгария или дали "Газпром" ще го доставя за други клиенти.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа