ЕС одобри бързо гледане на идеята за паневропейска охрана на границите

6122
ЕС одобри бързо гледане на идеята за паневропейска охрана на границите
Снимка: БГНЕС

Държавни лидери от 28-те страни от Европейския съюз одобриха бързо разглеждане на предложението за нова агенция за охрана на границите през първия ден от срещата на върха в Брюксел, предаде БГНЕС.

Лидерите на ЕС одобриха идеята за създаване на наднационална граничния агенция, която Еврокомисията представи на 15 декември в Европейския парламент в Страсбург. За тази цел се подготвя създаването на базата на съществуваща агенция на ЕС за защита на границите "Фронтекс", нова наднационална и общоевропейска служба за защита на външните граници и за брегова охрана. Нейната численост трябва да бъде около 1500 души от различни страни на ЕС.

Македонската граница може да бъде охранявана от чешки войници

При необходимост Чехия може да изпрати войници в Македония за охрана на нейните граници от нелегални бежанци, обяви чешкият военен мини...

"Без защита на външните граници ще стигнем до провала като политическа общност. Но днес можем да бъдем оптимисти, защото всички лидери се съгласиха да бъдат защитени външните граници. В тази връзка решихме спешно да се разгледа предложението за създаването на гранична агенция", каза пред медиите председателят на Европейския съвет Доналд Туск. Той добави, че решението за създаване на агенцията трябва да бъде прието от Съвета на ЕС през първата половина на 2016 година.

Освен това, както посочи председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, Европейската комисия трябва незабавно да преразгледа съществуващото Дъблинско споразумение за бежанците. Преди 25 години държавите от ЕС приеха така наречените Дъблински правила за прием на кандидати за убежище. С тях трябваше да се гарантира, че отделните държави няма да си прехвърлят отговорността за бежанците едни на други. Правилата трябваше да внесат яснота кой е длъжен да поеме грижата за пристигащите отвън хора. Отговорността се поемаше от първата страна, в която те влизаха.

"ЕК ще представи своевременно за преразглеждане системата от Дъблин В същото време, трябва да се прилагат съществуващите правила”, се казва в изявление.

Въпреки това френският президент Франсоа Оланд подчерта, че в областта на миграцията ЕС не трябва да измисля нови мерки, а да реализира вече съгласуваните. "Необходимо е още да се осигури преразпределението на мигрантите на базата на квотна система от 160 хиляди души и не повече. Но това е възможно само при условие на пълно затваряне на ганиците", отбеляза Оланд.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви от своя страна, че запазването на шенгенското пространство и въпроса за преодоляване на кризата с мигрантите са пряко свързани.

Нова гранична служба на ЕС ще действа без разрешението на националните власти

Европейският съюз разкри планове за създаването на нова гранична служба, която ще може да действа без изричното позволение на приемащат...

България и Шенген

Още преди срещата българският премиер Бойко Борисов обяви, че България се справя добре с охраната на границите и като награда отново може да се предложи тя да стане член на Шенген.

„Искам да благодаря на Жан-Клод Юнкер, на Виктор Орбан, на всички колеги премиери, които присъстваха на (срещата на лидери на) Европейската народна партия (ЕНП) и дадоха България за пример, и настояха отново да бъде извадено предложението за България като награда да бъде приета в Шенген за начина, по който охранява границите си“, заяви той.

Приемането на България в договора от Шенген обаче се договаря с консенсус и не зависи нито само от Борисов, нито само от Юнкер, който подкрепи искането на българските власти.

Във връзка с позицията, че европейските страни, които не приемат бежанци, трябва да получават по-малко от еврофондовете, Борисов каза: „С това съм категорично против. Кохезията е важна за всички държави в ЕС. Ние никога не сме поставяли въпроса за стотиците милиони, които харчим за охрана на Шенгенските граници, защото смятаме, че това е наш не само морален дълг, а дълг към всички останали евространи (страните от ЕС, бел.ред.)“.

Германия и Франция искат да наложат директна ЕС охрана по суверенни граници

Във вторник, 15 декември, Европейската комисия ще представи радикални планове, които ще отнемат на националните правителства властта на...

Премиерът предупреди, че „тази тема и по този начин повдигната може да създаде много трусове в ЕС и да постави в деликатна ситуация много премиери“. Борисов изрази надежда, че темата за кохезията няма да бъде повдигана повече.

Британските изисквания са неизпълними

Британският въпрос е втората основна тема след мигрантската вълна. Въпросът обаче остана без отговор в края на първия ден от срещата на върха на ЕС. Лидерите на ЕС обсъждаха безуспешно изискванията на британския премиер Дейвид Камерън за реформи на ЕС. Ако тези изисквания бъдат изпълнени, тогава кабинетът му ще препоръча на раферандума през 2017 година да се гласува за запазвана на страната като част от общността. Лондон настоява за засилване на британския суверенитет върху решенията, включително за движението на работната сила и достъпа на чужденци до британската социална система.

"Лидерите изразиха редица опасения във връзка с тези изисквания и се договориха да продължат преговорите за постигане на компромис по всички четири посоки, посочени от Дейвид Камерън", каза Доналд Туск пред журналисти.

Той подчерта, че дискусията на срещата на върха е открита и конструктивна. "Най-важното е, че има добра атмосфера и желание за компромис. Не мога да кажа че е постигнат значителен напредък, но най-важното нещо, което решихме, е да работим заедно, за да се намери удовлетворително решение", каза той.

Турция строи ограда по границата със Сирия

Турция е започнала строителството на стена с дължина 82 км по границата със Сирия, части от която е под контрола на „Ислямска д...

Според него, и лидерите на ЕС, и Лондон имат намерение да намерят компромис по изискванията на страната, но те са сложни". До този момент за някои страни социалната тема е най-трудната. Ние трябва да уважаваме това, което иска Камерън, но също и това, което страните членки искат", каза председателят на Европейския съвет.

Все пак той се обяви за "много повече оптимист, отколкото преди".

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа