Нова гранична служба на ЕС ще действа без разрешението на националните власти

3985
Нова гранична служба на ЕС ще действа без разрешението на националните власти
Снимка: Getty Images / Guliver

Европейският съюз разкри планове за създаването на нова гранична служба, която ще може да действа без изричното позволение на приемащата я страна.

Плановете включват подсилване на граничната агенция на ЕС Фронтекс и предприемането на стъпки към създаването на европейска гранична и брегова охрана. Мерките по въпросите за миграцията целят увеличаване на сигурността на границите на ЕС в условията на миграционната криза.

Процесът на интеграция в ЕС е спрял, предупреждава S&P

Нежеланието на страните от ЕС за повече интеграция при наплива от бежанци и възможното излизане на Великобритания от Съюза могат да нав...

"Пакетът от мерки, който представяме днес ще увеличи сигурността на нашите граждани и високия стандарт на граничния контрол”, заяви комисарят по миграцията Димитрис Аврамопулус, цитиран от AFP.

Агенцията за европейска гранична и брегова охрана (European Border and Coast Guard Agency) ще има мониторингови и надзорни функции, както и капацитета да се намесва в спешни случаи – по желание на страната членка или когато страната членка е неспособна или не желае да действа, предвижда пакета от мерки на Европейската комисия.

Агенцията ще подпомага страните членки при охраната на външните граници чрез общи операции и бърза намеса по границите. Тя ще взима решение да се намеси без да е получила искане от страната членка само в краен случай, когато „интересите на Съюза го изискват“, е разписано в пакета от мерки.

Агенцията ще се намесва в Шенгенската зона, асоциираните с Шенген страни и тези държави, които все още са членове на Шенген, но са задължени да спазват правилата на пространството. Агенцията ще може да се намесва при охраната на външните граници на тези страни, обясняват от Европейската комисия.

Финансирането на новото звено ще бъде в размер на 322 милиона евро до 2020 г., което е с 114 милиона повече от бюджета за граничен контрол за тази година, припомня Ройтерс.

Идеята за бърза реакция, без позволението на съответната страна, вече срещна неодобрението на някои страни-членки. Западните и северни страни, които са основна цел на влезлите тази година около 900 000 бежанци в Европа, обаче се притесняват от невъзможността на страните по външните граници като Гърция и Италия да регистрират огромния брой хора и да се уверят, че религиозни екстремисти не влизат на континента.

Притесненията се засилиха след атентатите в Париж миналия месец. Френските власти установиха, че двама от джихадистите са влезли в Европа през Гърция.

Нуждата от по-централизиран контрол върху границите се налага и при сериозни заплахи за премахването на Шенгенското споразумение за свободно придвижване.

Въпреки всичко, от ЕК заявиха категорично, че националните правителства ще могат да блокират мярката за извънредни действия на новото звено без тяхно съгласие.

„Не искаме да заместваме отговорността на страните-членки, нито да отнемаме суверенитета им”, заяви Димитрис Аврамопулус.

Бюджетът на „Фронтекс” беше увеличен вече 3 пъти тази година до 143 милиона евро. Догодина той ще е 238 милиона евро. Сегашният персонал на агенцията, която координира националните гранични служби, е около 400 души. Той ще се удвои до 1000 души до 2020г.

Новото звено ще има отделна служба по връщането, която ще се занимава с депортирането на мигрантите, които не получат убежище.

В Брюксел, в 20:40 – българско време - председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер се среща с президента на Украйна Петро Порошенко. Една от темите на разговора е либерализацията на визите за Украйна, по която все още няма краен резултат, но се очаква да се случи до един месец.

Митов: Европа трябва да започне да връща икономическите мигранти в страните им

Започне ли Европа да връща икономическите мигранти по държавите им на произход, този феномен ще бъде демотивиран. Това коментира външни...

На 2 април 2014 г. Европейският парламент заяви, че „в бъдеще външните граници на Шенгенското пространство следва да се охраняват с помощта на европейска гранична охрана, в чието обучение следва да бъдат включени стандартите, свързани с правата на човека“.

Резолюция, приета на 2 декември 2015 г., призова Комисията да включи в следващото преразглеждане на регламента за Фронтекс на разпоредби относно механизъм за обработка на индивидуални жалби против възможни нарушения на основните права на мигрантите и търсещите убежище.

Сред новите предложения на Комисията се очаква да бъдат следните елементи относно Фронтекс:

· да се превърне в европейска агенция за гранична и брегова охрана;

· със собствен личен състав от 1500―2000 души и оборудване, вече да не разчита изцяло на съдействието на страните членки;

Гърция поиска помощ от ЕК от страх да не бъде изключена от Шенген

Гърция е поискала от Европейския съюз помощ за подсилване на охраната по границите си, както и за справяне с потока от мигранти в стран...

· в спешни случаи да може да разполага своя персонал даже и без одобрението на съответната страна (Европейската комисия ще взима решения относно тези намеси след консултация със страните членки.

Предложенията на Европейската комисия за създаване на Европейска агенция за гранична и брегова охрана и за промени на някои от правилата в Шенгенския граничен кодекс ще представят на извънредна пресконференция в 18.00 часа българско време.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа